چه کسی بر بدن مطهر امام عصر نماز می خواند؟

طبق روایات امام حسین ـ علیه السلام ـ اولین کسی است که پس از حیات حضرت حجت عج رجعت می‌کند و بعد از رحلت حضرت مراسم غسل و نماز بر بدن حضرت را بر عهده می‌گیرد. در این مقاله به بررسی برخی معجزات امام عصر عج و پاسخ یک سوال می پردازیم:

معجزات امام عصر عج:

معجزات آن حضرت، دو دسته است:

الف معجزاتى که آن حضرت در دوران تولّد و کودکى و غیبت، انجام داده اند.

1)تولّد بدون ظاهر شدن آثار حمل

از امام حسن عسکرى علیه السلام نقل شده که به حکیمه دختر امام جوادعلیه السلام فرمود: «امشب، به خانه ى ما بیا; زیرا، امر مهمّى رخ خواهد داد.». حکیمه پرسید: «چه اتفاقى؟». امام علیه السلام فرمود: «قائم آل محمد امشب به دنیا خواهد آمد.». حکیمه پرسید: «از چه کسى؟». امام علیه السلام فرمود: «از نرجس».حکیمه مى گوید: «به نزد نرجس رفتم و به او، فرزند بزرگوارى را بشارت دادم، در حالى که هیچ اثر حملى در او مشاهده نکردم.» چنین معجزه اى، در مورد حضرت موسى علیه السلام هم بیان شده است. در مادر او، یوکابد، هیچ آثار حملى ظاهر نبود و تا روزى که موسى علیه السلام به دنیا آمد، کسى نفهمید که او حامله است.

2) قرآن خواندن در بدو تولّد

هنگامى که امام مهدى عج از مادر تولّد شد، ایشان را به امام حسن عسکرى علیه السلام دادند. آن حضرت، وى را در آغوش گرفت و فرمود: «قرآن بخوان.». امام مهدى عج شروع به قرآن خواندن کرد.

3)شفاى مریض لاعلاج

محمّد بن یوسف نقل مى کند، به مرضى دچار شدم که پزشکان از علاج آن ناامید شدند. نامه اى به حضرت امام مهدى عج نوشتم و از آن حضرت، طلب شفا کردم. ایشان در جواب نوشتند: «ألبسک الله العافیه; خداوند، بر تو لباس عافیّت بپوشاند.». مدّتى نگذشت که شفا پیدا کردم و وقتى پزشکان از این ماجرا مطلع شدند، گفتند: «این شفا و عافیت، به یقین، از جانب خداوند بوده است».بنابراین قدر مسلّم آن است که حضرت عیسی ـ علیه السلام ـ بر جنازه حضرت مهدیعج نماز نمی‌خواند و تنها، حضرت عیسی از مشاوران آن حضرت بوده و در تمامی امور بر ایشان اقتدا می‌نماید

4)طلا شدن سنگریزه

یکى از اهالى مدائن مى گوید: به همراه رفیقم، به حج مى رفتیم. در نزدیکى موقف، فقیرى به سوى ما آمد. ما به او جواب ردّ دادیم. سپس به سوى جوانى خوش سیما که ردایى پوشیده بود رفت. او، سنگى از روى زمین برداشت و به فقیر داد. شخص فقیر، مدّت زیادى در حق او دعا مى کرد. در این هنگام، آن جوان غائب شد. ما به نزد مرد فقیر رفتیم و گفتیم: «واى بر تو! آیا براى گرفتن یک سنگ، این قدر دعا مى کنى؟» که ناگهان در دست او سنگى از طلا دیدیم که در حدود بیست مثقال مى شد. وقتى در مورد آن جوان از اهل مکّه و مدینه سوال کردیم، گفتند: «چنین شخصى از علویان است و هر سال با پاى پیاده به حج مى آید.»

5)خبر دادن از غیب

از پسر مهزیار نقل شده که در سفرى با کشتى همراه پدرم بودم و مال زیادى به همراه او بود. پدرم، دچار بیمارى سختى شد و گفت: « من، در حال مردن هستم.». و در مورد آن اموال، وصیت کرد که آن ها را به امام زمان عج بدهم. از این وصیّت تعجّب کردم، ولى مطمئن بودم که پدرم بیهوده سخن نمى گوید. با خود گفتم: «اگر امر برایم روشن شد، مانند دوران امام حسن عسکرى علیه السلام به وصیّت عمل مى کنم والّا آن را صدقه مى دهم».مدّتى در عراق بودم تا این که فرستاده اى از جانب امام زمانعج آمد و مشخصّات مال و محلّ مخفى کردن آن را گفت و حتّى بعضى از مشخّصاتى را که خودم هم نمى دانستم، بیان کرد و من هم مال را به او دادم.الغیبة، شیخ طوسى، ص 282

ب)معجزاتى که امام مهدى عج به هنگام ظهور انجام خواهد داد.

امام صادق علیه السلام مى فرماید: «هیچ معجزه اى از معجزات انبیا نیست مگر این که خداوند آن را به دست حضرت قائم عج براى اتمام حجّت، بر دشمنان ظاهر خواهد کرد.»منتخب الأثر فی الإمام الثانی عشر، لطف الله صافى، ص 312 بنابراین، معجزات آن حضرت به دوره ى قبل از غیبت و غیبت، ختم نمى شود و به هنگام ظهور نیز آن حضرت براى معرّفى حقانیّت خویش و اتمام حجّت بر دشمنان و منکران، معجزاتى را انجام خواهند داد بنابراین، معجزات آن حضرت به دوره ى قبل از غیبت و غیبت، ختم نمى شود و به هنگام ظهور نیز آن حضرت براى معرّفى حقانیّت خویش و اتمام حجّت بر دشمنان و منکران، معجزاتى را انجام خواهند داد. یک سوال: آیا حضرت عیسی ـ علیه السلام ـ بر جنازه امام زمانعج‌ پس از شهادت نماز خواهند خواند؟

براساس روایاتی که از ائمه ـ علیهم السّلام ـ وارد شده است امام معصوم ـ علیه السلام ـ ، را فقط امام غسل می‌دهد و بر جنازه او نماز می‌خواند امام صادق ـ علیه السلام ـ می‌فرماید: همانا فقط امام، امام را غسل می‌دهد.اصول کافی، ج3 ص 384در خصوص انجام غسل و نماز بر بدن مطهر امام زمانعج، طبق روایات امام حسین ـ علیه السلام ـ اولین کسی است که پس از حیات حضرت حجت عج رجعت می‌کند و بعد از رحلت حضرت مراسم غسل و نماز بر بدن حضرت را بر عهده می‌گیرد. بحارالانوار، ج 53، ص 13بنابراین قدر مسلّم آن است که حضرت عیسی ـ علیه السلام ـ بر جنازه حضرت مهدیعج نماز نمی‌خواند و تنها، حضرت عیسی از مشاوران آن حضرت بوده و در تمامی امور بر ایشان اقتدا می‌نماید.

/ 0 نظر / 26 بازدید