تاریخچه هیئت چهارده معصوم (ع) شهرری

تاریخچه هیئت چهارده معصوم (ع) شهرری

هیئت چهارده معصوم (ع)در سال 1337 هجری شمسی توسط مرحوم  حجت الاسلام والمسلمین سید مرتضی مرتضوی و چهار نفر از شیعیان و محبان ائمه اطهار در شهرری تاسیس گردید و در سال های  اولیه جلسات هیئت در شب های جمعه با قرائت دعای کمیل در بیوت موسسین برگزار می گردید رفته رفته این جلسات مورد اقبال مردم مومن و شریف شهر ری واقع گردید و هر روز برتعداد اعضاء و افراد شرکت کننده در جلسات افزوده می گردید تا اینکه  به توصیه یکی از علمای مشهور شهرری بنام مرحوم آیت الله اثنی عشری  جلسات هیئت از شب های جمعه به صبح جمعه با قرائت دعای شریف ندبه منتقل گردید. پس از رحلت سید بزرگوار  مرحوم حاج سید مرتضی مرتضوی در عید غدیر سال 1356 هجری شمسی باتلاش های  هیئت امناء ، مادحین ، بانیان ، خدمتگزاران و خیل عظیم  اعضاء محترم از آن ایام تا کنون به حول و قوه الهی و توجهات حضرت ولی العصر (عج ا...)روحی و ارواحنا فدا در هر صبح جمعه و ایام اعیاد و شهادت  ائمه معصومین (ع) بطور سیار در مساجد و تکایای شهر ری با شعار اللهم جعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی و ممات محمدا"و ال محمد .اللهم ارزقنی شفاعت الحسین یوم الورود با قرائت دعای ندبه وسایر ادعیه و زیارات معروفه و  سخنرانی  و (در مجموع 115 جلسه در هر سال )  بر اساس برنامه ریزی و تقویم یکساله بطور مستمر برگزار گردیده و خواهد شد .انشاا...که مورد رضای حق تعالی و توجهات حضرت بقیه ا...(عج)واقع گردد.  

چشم اندازهیئت چهارده معصوم (ع) شهرری  در افق 20 ساله :

در سایه ی چشم انداز بیست ساله نظام  جمهوری اسلامی و با اتکال بر قدرت لایزال الهی ودر پرتو ایمان و عزم برنامه ریزی شده از سوی هیئت امنا ء در عرضه ترویج فرهنگ قرآن و عترت هیئت چهارده معصوم (ع) شهرری به عنوان هیئت و تشکل مذهبی  با ماهیت مردمی وغیر حزبی و غیر انتفاعی و متشکل از اقشار محتلف اعم از زن و مرد بوده که در سایه چشم انداز نظام :

هیئت چهارده معصوم شهرری (ع) هیئت مذهبی است که با مدیریت هوشمندانه ی خود( حجت الاسلام سید حسین مرتضوی ) از ظرفیت های موجود شهرری در راستای تعمیق معرفت و بصیرت دینی و گسترش حقایق اسلام ناب محمدی (ص)و ارزش های انقلاب اسلامی بهره برداری  نموده به طوری که سرمایه های انسانی(اعضاء محترم  ) آن به علت نقش موثر در سطح شهر ری و خانوادها به خود می بالد و ارتقاء ایمان و معرفت دینی آنان  را سرمایه ی خود در تقرب به خدای سبحان می داند .

هیئت چهارده معصوم (ع) شهرری در افق این چشم انداز ویژگی های زیر راخواهد داشت .

1- هیئت مذهبی پویا ، بالنده و سرآمد سایر هیئت های مذهبی شهرری

2- متعامل با نهادها وسازمان تبلیغات اسلامی و سایر دستگاههای فرهنگی و حوزه های علمیه(بهره برداری از خطابه و موعظه و منابرتوسط جامعه روحانیت )

3-بدور از کثرت فعالیت های حجمی و کمیت های متراکم

4- توانا در مدیریت و مشارکت سایر هیئت امناء و اعضای محترم

5-برخوردار ازمحبوبیت و مقبولیت مردمی

6-بهرمندی از شیوه های علمی و فناوری های روز

7-توانا در بکارگیری توانایی های  اعضای محترم

8-بهرمندی از مطالعات و تحقیقات صورت گرفته در خصوص مخاطب شناسی  مفاهیم شناسی ، جریان شناسی و نیاز شناسی جامعه جهت اجرا برنامه ها.

 اساسنامه هیئت چهارده معصوم (ع)شهرری

 ماده 1: نام

هیئت چهارده معصوم (ع) شهرری در سال 1337 هجری شمسی با هدف زنده نگهداشتن سنت عزاداری در طول سال و به صورت خاص در ایام شهادت ائمه معصومین بخصوص ایام شهادت سرور سالار شهیدان حضرت ابا عبدا…الحسین (ع) تحت ساختار مردمی  با نام هیئت چهارده معصوم (ع)به همت و مسئولیت سید مرتضی مرتضوی وتنی چند از محبان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در شهرری تاسیس گردید که از این پس در این اساسنامه باختصار هیئت نامیده می شود .

ماده 2: شخصیت حقوقی

هیئت تشکل مذهبی است که دارای شخصیت حقوقی مستقل و در چارچوب سیاست های سازمان تبلیغات اسلامی اداره می گردد.

ماده3: مکان

هیئت دارای مکان خاص تحت عنوان دفتر و... ندارد و جلسات هیئت امناء در بیوت افراد حقیقی و جلسات مذهبی در مساجد و تکایای شهرری مطابق برنامه زمانی مندرج در تقویم (سالنامه) هیئت برگزار می گردد.

ماده 4: مدت  فعالیت

مدت فعالیت هیئت از زمان تاسیس (سال1337 هجری شمسی) نامحدود بوده و انحلال و یا توقف آن با حکم مراجع قانونی ذی ربط خواهد بود.

ماده5: اهداف

هیئت دارای اهداف کلی زیر می باشد:

1-احیا و اشاعه اندیشه اسلامی در همه زمینه های مورد نیاز و تقویت روح عبودیت الهی و ترویج اخلاق اسلامی در میان مردم شهرری بویژه نسل جوان.

2- دفاع از اصول اسلام (قرآن و عترت )و آرمان های انقلاب اسلامی و شناخت توطئه های فرهنگی ، تبلیغی و مکتب های الحادی و انحرافی و مبارزه با آفت های التقاطی و تحجر با تکیه بر جامعیت اسلام.

3-گسترش کیفی و کمی تبلیغات دینی و مردمی وبرانگیختن احساس مسئولیت عمومی مردم شهرری در قبال اسلام (قرآن و عترت ). 

 ماده6: مسئول هیئت

هیئت از سال 1337 تا سال 1356 با مسئولیت سید مرتضی مرتضوی و پس از وفات ایشان در آن سال(یعنی عید غدیر خم سال 1356)هئیت با مسئولیت سید حسین مرتضوی تا کنون به فعالیت خود ادامه داده است . و اعضاء هئیت با اجماع مسئولیت وی برای اداره هیئت را پذیرفته اند .

 ماده7: هیئت امناء

هیئت دارای هیئت امناء مرکب از 5 نفرمی باشد که از میان اعضای محترم هیئت  و به پیشنهاد مسئول هیئت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای سید حسین مرتضوی برای مدت پنج سال انتخاب و به سازمان تبلیغات اسلامی شهرری معرفی و مشغول انجام وظیفه  می شوند .

ماده8: وظایف هیئت امناء

هیئت امناء برای رسیدن به اهداف و آرمان های تعیین شده وظایف مشروحه ذیل را بر عهده خواهد داشت .

هیئت دارای وظایف مشروحه ی ذیل خواهد بود.

1-برنامه ریزی و برگزاری جلسات قرائت قرآن و ادعیه مشهور و معتبرو مجالس خطابه و موعظه.

2-برنمه ریزی و برگزاری مجالس جشن و سرور به مناسبت اعیاد بزرگ اسلامی و ولادت ائمه اطهار(ع)و برخی از فرزندان گرامی آنان.

3-برنامه ریزی و برگزاری مجالس عزا (روضه)بمناسبت ایام عزا و سوگواری اهل بیت   عصمت و طهارت (ع)

4- تهیه  بروشور ،تراکت ،طرح  و برنامه های مذهبی و عملیاتی نمودن آنها.

5-همکاری با دستگاهها و مراکز فرهنگی و تبلیغی بخصوص سازمان تبلیغات اسلامی .

6-تهیه برنامه  سالانه جهت برگزاری جلسات مذهبی در قالب سالنامه  .

7-دعوت از روحانیون و وعاظ توانمند  برای جلسه جهت بیان احکام و ارائه وعظ و خطابه.

8-بهره برداری از توانایی  اعضاء محترم هیئت جهت برگزاری مجالس مذکور .

9- جلب مشارکت مردم و سایر دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی جهت تامین منابع مالی ومعنوی جهت برگزای مجالس مذکور و اجرای طرح های مصوب.

10-بهره برداری از فنآوری های نوین جهت ارائه برنامه ، طرح ها واطلاع رسانی

11-شرکت در جلسات توجیهی سازمان تبلیغات و سایر نهادهای فرهنگی.

12-مطالعه و تحقیق پیرامون مخاطب شناسی ، مفاهیم شناسی ،ابزار شناسی و نیاز سنجی  جهت برنامه ریزی بهتر برای رسیدن به اهداف هیئت.

14-تهیه گزارش  از عملکرد هیئت و ارائه به مراجع ذی ربط.

15-استفاده از ظرفیت های مادی و معنوی شهرستان ری برای برگزاری مجالس هیئت و سایر طرح ها.

16-حمایت وهمسویی با هیات ، سازمان و نهادهایی که در جهت اهداف هیئت فعالیت قانونی دارند .

17-اقدام جهت اخذ مجوز های قانونی جهت سایر فعالیت های مذهبی و فرهنگی و اجتماعی  هیئت از جمله هفته نامه ، ماهنامه ، فصلنامه و ...

18-دفاع از حقوق اجتماعی اعضاء و تلاش جهت توسعه و تحکیم اخوت برادری و تعاون و همکاری بین اعضاء هیئت .  

ماده9: نحوی نظارت

نظارت بر عملکرد هیئت از سوی سازمان تبلیغات اسلامی صورت خواهد گرفت اما بهترین نوع نظارت از سوی اعضاء و شرکت کنندگان در جلسات هیئت  از طریق ارسال نامه ، پیامک و تماس تلفنی و تکمیل پرسش نامه خواهد بود .

ماده 10: منابع مالی

منابع مالی هیئت توسط بانیان ، نذورات ، وقف و هدایای و سایر کمک های  مالی نهادهای فرهنگی دولتی و غیر دولتی تامین خواهد شد.

ماده11: سال مالی

سال مالی هیئت تاز فروردین تا پایان اسفند ماه هر سال هجری شمسی خواهد بود .در پایان سال کل دریافت ها و هزینه ثبت شده در دفتر مربوطه نوشته و بیلان مالی در جلسه پایانی سال با حضور هیئت امناء مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

ماده12: نحوی تغییر در اساسنامه

هر گونه تغییر در مواد این اساسنامه با نظر سازمان تبلیغات اسلامی  و تصویب توسط هیئت امناء خواهد بود .

این اساسنامه در 12 ماده در مورخ 01/09/1391 توسط هیئت امناء تصویب و جهت تصویب نهایی  نسخه ای از آن برای سازمان تبلیغات اسلامی ارسال گردید .

/ 0 نظر / 139 بازدید