زندگی نامه امام هادی (ع) و چهل حدیث از آن امام همام

 برگ زرینی از  زندگی امام هادی (ع)      

حضرت امام ابوالحسن علی النقی هادی علیه السلام ملقب به امام "هادی"، دهمین پیشوای شیعیان درنیمه ذیحجه سال 212 هجری قمری در اطراف مدینه در محلی به نام " صریا" متولد گشت. آن حضرت و فرزند گرامی ایشان امام حسن علیهما السلام  به عسکریین شهرت یافتند، زیرا خلفای بنی عباس آنها را از سال 233 به سامرا (عسکر) برده و تا آخر عمر کوتاه اما پر برکتشان در آنجا، آنان را تحت نظر قرار دادند. امام هادی علیه السلام به لقب های دیگری مانند: نقی، عالم، فقیه، امین و طیب شهرت داشت و کنیه مبارک ایشان ابوالحسن است. از آنجا که کنیه امام موسی کاظم و امام رضا علیهما السلام نیز ابوالحسن بود، لذا برای اجتناب از اشتباه، ابوالحسن اول به امام کاظم علیه السلام، ابوالحسن ثانی به امام رضا علیه السلام و ابوالحسن ثالث به امام  هادی علیه السلام اختصاص یافته است. پدر بزرگوارش امام جواد علیه اسلام  و مادرش بانوی گرامی سمانه است که بانویی با فضیلت و با تقوا بود. امام هادی  علیه السلام در سن 6 یا 8 سالگی یعنی در سال 220 هجری، پس از شهادت امام جواد علیه السلام به امامت رسید. مدت 33 ساله امامت امام هادی علیه السلام  با خلفای معتصم، واثق، متوکل، منتصر، مستعن و معتز معاصر بوده است.

با آنکه متوکل عباسی بارها در صدد بود تا به بهانه قیام مسلحانه امام دهم را از میان بردارد، ولى هیچ گاه به این بهانه دست  نیافت. با این حال خلیفه وقت  عباسی نتوانست حیات شریف آن حضرت را که مانع خود کامگى هاى او به عنوان محور تفکر اسلامى بودتحمل کند لذا امام دهم حضرت علی النقی علیه السلام  را بنا به روایتى، در تاریخ سوم رجب سال 245هجرى در سن سی و سه سالگی  مسموم  و به شهادت رساند. مرقد منورش در شهرسامرا زیارتگاه عاشقان ساحت مقدس اوست .

حضرت امام هادی علیه السلام  اصحاب فراوانی دارند که بسیاری از آنها فخر شیعه هستند و از جمله‌ آنهاحضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام است که در شهر ری مدفون است. او از اعاظم روات است و حضرت هادی علیه السلام  به او خیلی احترام می گذاردند. او کسی است که ایمان را خدمت حضرت هادی به این صورت عرضه داشت:

»خدا یکی است و شبیه برای او فرض نمی شود، جسم نیست بلکه خالق جسم است. همه چیز را خلق نموده است و همه چیز به دست  او است و او مالک آنها است. حضرت محمد  صلی ا... علیه و آله پیامبر است و او آخر پیامبران است که پیامبری بعد از او نخواهد آمد و دین او پایان همه ادیان است، حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام  وصّی پیامبر است و بعد از امیرالمؤمنین علیه السلام ، حسن و حسین علیهما السلام  و علی بن حسین علیه السلام  و محمد بن علی علیه السلام  و جعفر بن محمد علیه السلام و موسی بن جعفر علیه السلام و علی بن موسی علیه السلام  و محمد بن علی علیه السلام و علی بن محمدعلیه السلام  و حسن بن علی علیه السلام  و بعد از او فرزندش مهدی(عج ا...) که غایب و روزی ظاهر می شود و جهان را انبوه از عدل می کند بعد از آنکه ظلم انبوه باشد.« حضرت عبدالعظیم علیه السلام  گفت: »اقرار دارم و می گویم دوست شما دوست خدا و دشمن شما دشمن خدا است. اطاعت شما اطاعت خدا و مخالفت شما مخالفت خدا است. به معراج و سؤال در قبر و بهشت و جهنم و صراط و میزان اعتقاد دارم و همه آنها حق است و می دانم که قیامت آمدنی است. و بر واجبات الهی که نماز، روزه ،خمس ، زکات، حج، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر است اقرار دارم. « حضرت امام علی النقی علیه السلام  فرمودند: »ای ابوالقاسم این دین پسندیده است، خداوند تو را بر آن ثابت  قدم بدارد

چهل حدیث از امام هادی (ع)

/ 0 نظر / 7 بازدید